Wystawa Piotra Pasiewicza w Galerii Ethos

Wystawa Piotra Pasiewicza w Galerii Ethos

Outside stalowa

08 March 2018

Recommend to a friend

MORE

Już 8 marca w warszawskiej Galerii Ethos odbędzie się wernisaż prac malarskich i graficznych autorstwa Piotra Pasiewicza. Artysta współpracujący z Galerią STALOWA zaprezentuje również swój performance. Początek o godz. 19.

 

Wystawa Esotero obejmuje najważniejsze cykle artysty tworzone w latach 2012-2018, takie jak: Mattery Deliverance, Esotero, Dualizm, PULS-IMPULS, Teatrum forms oraz serię Linoryt +, która jest najszerszym i najbardziej zróżnicowanym stylistycznie cyklem graficznym, wykorzystującym technikę linorytu.

 

Prace prezentowane na wystawie najłatwiej podzielić według medium, na malarstwo i szeroko rozumianą grafikę artystyczną, obejmującątakie techniki grafiki warsztatowej jaklinoryt czy monotypia. Cykle malarskie, jak: Mattery Deliveranceczy ,Esotero są wynikiem eksperymentowania artysty z kolorem, który w sposób usystematyzowany pojawił się w jego pracach dopiero około 2013 roku. Początkowo stosowany dość oszczędnie, w późniejszych obrazach stał się dominującym środkiem wyrazu, budującym przestrzeń. Kolor w obrazach Pasiewicza jest stosowany jest czysto intuicyjnie i jest istotnym nośnikiem emocji, czasami oddziałującymi na samego twórcę w trakcie pracy nad obrazem. W ostatnich pracach artysty z cyklu Mattery Deliverance zaczyna pojawiać się dość bogata faktura, która przybiera niekiedy formę mięsistego reliefu,co powoduje, że kompozycja staje się jeszcze bardziej dynamiczna i niespokojna. Zastosowanie rozmaitychmateriałów oraz organiczna nieregularność obecna w pracachwpisują się w koncepcje „obrazu otwartego”, w którym nieustannie zachodzi przemiana, widoczna w kolejnych obrazach.

 

Koncepcja plastyczna Pasiewicza odzwierciedla się również w grafice, gdzie wykorzystanie różnych technik pozwala artyście na ciągłą zmianę stylistyki, jednocześnie poruszając się w obrębie wypracowanej przez lata stylistyki. Na wielu pracach formy wydają się wewnętrznie sprzeczne, artysta w jednej kompozycji stosuje elementy płynne i organiczne, a także geometryczne czy powtarzalne. W pracach z serii Linoryt +, dzięki fragmentom odbitym na prasie drukarskiej i uzupełnieniu ich indywidualnym „gestem” artysty, ta wewnętrzna dychotomia form, za każdym razem nabiera zyskuje nową jakość.