About the artist
Michał Bogucki (born 1946)
Performer. Malarz. Projektant wnętrz kościelnych i witraży. Konserwator – specjalista od malarstwa, w tym ikon. Autor polichromii. Organizator wystaw artystów polskich w kraju i za granicą.
Wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seattle. Batumi i Tbilisi. Uczestnik międzynarodowego festiwalu sztuki w Konsthall Malmo i Biennale Młodych w Paryżu.
W stanie wojennym brał udział jako twórca i animator w wystawach niezależnych, realizowanych w kościołach i przestrzeniach nieoficjalnych, organizowanych przez Marię i Janusza Boguckich ( rodziców artysty):
Wystawy - „Znak Krzyża" i „Droga Świateł" – Kościół na Żytniej, „Apokalipsa – Światło w Ciemności" Kościół św. Krzyża, „Wielkie Xsięstwo" kotłownia na Łowickiej, „Noc Świętojańska" - Ambasada Polska – Praga Czeska, „Epitafium i Siedem Przestrzeni" Zachęta, „Od Bizancjum do Disneylandu" oraz „Rozmowy na Koniec Wieku" Zamek Królewski, Warszawa - były jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych tamtych lat.
Twórca polichromii w cerkwiach w Jeleniej Górze, Sokołowsku i we Wrocławiu oraz witraży w Kostrzyniu nad Odrą, Wrocławiu, Tarnawatce, Strudze i wielu innych kościołach oraz w cerkwi w Świdnicy.
Komisarz wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie oraz w Bukareszcie oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu.
W latach 2009 – 2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.
Organizator prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi. Współtwórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Nikozi – Gruzja.
Autor wielu artykułów o sztuce, tekstów do albumów o Jerzym Nowosielskim i Adamie Stalonym-Dobrzańskim oraz o tradycjach i kulturze gruzińskiej.