Ref. no 4561

Michał Bogucki (born 1946)

A light in the darkness, 2023

acrylic, canvas

180 x 150 cm

price: 33 500 złChange currency

About the artist

Michał Bogucki (born 1946)

Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Stefana Gierowskiego w 1973 r.

Performer. Malarz. Projektant wnętrz kościelnych i witraży. Konserwator – specjalista od malarstwa, w tym ikon. Autor polichromii. Organizator wystaw artystów polskich w kraju i za granicą.

Wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seattle. Batumi i Tbilisi. Uczestnik międzynarodowego festiwalu sztuki w Konsthall Malmo i Biennale Młodych w Paryżu.

W stanie wojennym brał udział jako twórca i animator w wystawach niezależnych, realizowanych w kościołach i przestrzeniach nieoficjalnych, organizowanych przez Marię i Janusza Boguckich ( rodziców artysty):

Wystawy - „Znak Krzyża" i „Droga Świateł" – Kościół na Żytniej, „Apokalipsa – Światło w Ciemności" Kościół św. Krzyża, „Wielkie Xsięstwo" kotłownia na Łowickiej, „Noc Świętojańska" - Ambasada Polska – Praga Czeska, „Epitafium i Siedem Przestrzeni" Zachęta, „Od Bizancjum do Disneylandu" oraz „Rozmowy na Koniec Wieku" Zamek Królewski, Warszawa - były jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych tamtych lat.

Twórca polichromii w cerkwiach w Jeleniej Górze, Sokołowsku i we Wrocławiu oraz witraży w Kostrzyniu nad Odrą, Wrocławiu, Tarnawatce, Strudze i wielu innych kościołach oraz w cerkwi w Świdnicy.

Komisarz wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie oraz w Bukareszcie oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu.

W latach 2009 – 2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.

Organizator prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi. Współtwórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Nikozi – Gruzja.

Autor wielu artykułów o sztuce, tekstów do albumów o Jerzym Nowosielskim i Adamie Stalonym-Dobrzańskim oraz o tradycjach i kulturze gruzińskiej.

Read more about the artist

SEE OTHER WORKS BY THIS ARTIST

SEE ALSO