Wystawa: Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie

Wystawa: Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie

Poza STALOWĄ

30 marca 2019 - 16 czerwca 2019

Zaprazszamy na wernisaż wystawy "Młode malarstwo polskie", zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, na którym będzie można zobaczyć prace artystów Galerii STALOWA takich jak:

- Agnieszka Sandomierz
- Agnieszka Żak-Biełowa
- Bartosz Czarnecki
- Dariusz Milczarek -Trzepla
- Daniel Krysta
- Julia Curyło
- Katarzyna Karpowicz
- Marcin Kowalik

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Wystawa: Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie
Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, 80-830 Gdańsk
kurator: Wojciech Zmorzyński, współpraca: Mariola Balińska

W 2015 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku podpisało umowę z wybitnym artystą, humanistą i mecenasem sztuki Basilem Alkazzim, twórcą Funduszu Zakupowego Basila Alkazziego i Halimy Nałęcz. Dzięki tej współpracy w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku powstała kolekcja malarstwa młodych polskich artystek i artystów, którzy debiutowali w XXI wieku.

Dzięki Funduszowi zakupowemu Basila Alkazziego i Halimy Nalecz
do zbiorów sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
zakupiono 153 prace malarskie 109 twórców.

Do współpracy zostali zaproszeni wybitni młodzi artyści, którzy ukończyli uczelnie plastyczne już w nowym stuleciu. Obce są im więc obciążenia i ograniczenia, które stały się udziałem starszych twórców, skazanych na działalność w poprzednim ustroju lub podczas transformacji. Tworząc nową „listę obecności" młodych malarek i malarzy, chcieliśmy pokazać całą różnorodność zjawisk w sztuce początku XXI wieku, dominujące kierunki i tendencje. Przy wyborze artystów do naszej kolekcji kierowaliśmy się przede wszystkim ich dorobkiem i pozycją na „scenie artystycznej", jednak nie chcieliśmy naszego wyboru ograniczać jedynie do twórców już wysoko sklasyfikowanych, z licznymi nagrodami i wystawami. Podjęliśmy pewne ryzyko i zaprosiliśmy do współpracy także artystów mniej uhonorowanych lub dopiero debiutujących po ukończeniu uczelni artystycznych. Z naszej perspektywy ich poszukiwania są oryginalne i cenne. Obecnie największą siłą malarstwa jest jego zróżnicowanie, dlatego naszym celem było uchwycenie zarówno tej różnorodności, jak i specyfiki tego, co się aktualnie dzieje w malarstwie polskim.


Patronat honorowy
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego


Patronat medialny
Trójmiasto.pl, pomorskie.pl, WWW.gdansk.pl


Programy lojalnościowe
Kultura dostępna, Metropolitalna karta do kultury