I miejsce Dariusza Milczarka

I miejsce Dariusza Milczarka

Wydarzenia

19 lipca 2020 - 30 sierpnia 2020

IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. L.Wyczółkowskiego, ZPAP Bydgoszcz

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Już po raz czwarty w Bydgoszczy odbywa się Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego.
Konkurs kierowany jest do polskich artystów malarzy, a jego celem jest promocja współczesnego malarstwa i rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnego artysty – patrona konkursu – Leona Wyczółkowskiego związanego z Bydgoszczą. Głównym organizatorem jest ZPAP Okręg Bydgoski, współorganizatorem Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, a partnerami: MCK w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Do pierwszego etapu 487 autorów zgłosiło 1222 obrazy. Jury na podstawie fotografii cyfrowych nadesłanych przez autorów zakwalifikowało do drugiego etapu 148 prac, 78 autorów. Następnie jury zakwalifikowało prace na wystawę pokonkursową na podstawie nadesłanych oryginałów i wybrało spośród nich laureatów. Wystawa odbędzie się już tradycyjnie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy na dwóch piętrach wystawowych.
Pierwsze trzy miejsca związane są z nagrodami finansowymi (I miejsce – 15.000 zł, II miejsce – 8.000 zł., III miejsce 5.000 zł.). Planowane jest także przyznanie Nagrody Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w postaci zakupu muzealnego oraz Nagrody Prezesa ZPAP Okręg Bydgoski w postaci wystawy indywidualnej w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy.

Jury w składzie: przewodnicząca prof. Aleksandra Simińska prof. Wojciech Cieśniewski, dr Katarzyna Makieła-Organisty, dr hab. Michał Misiak, prof. Kazimierz Rochecki, zebrało się w dniu 29.06.2020 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Wydany zostanie katalog, w którym znajdzie się jedna praca każdego autora zakwalifikowanego na wystawę pokonkursową.
Na tegorocznej edycji swoje piętno odcisnęła pandemia związana z wirusem SARS-COV-2, zmianie uległy m. in. terminy poszczególnych etapów jak i formuła wernisażu, który będzie zamknięty dla publiczności.

Jury jednogłośnie postanowiło dopuścić do wystawy pokonkursowej co najmniej jedną pracę każdego artysty zakwalifikowanego do drugiego etapu Konkursu. W wystawie bierze udział 78 autorów z 487 którzy zgłosili swój udział w konkursie.

Wyniki:

pierwsze miejsce – Dariusz Milczarek
drugie miejsce – Tomasz Wiktor
trzecie miejsce – Grzegorz Wnęk

Wyróżnienia:

- Piotr Desperak
- Bartłomiej Flis
- Andrzej Kulig
- Magdalena Rucińska
- Olga Ząbroń