Połączenia/ Klaudia Kania/ Wystawa

Połączenia/ Klaudia Kania/ Wystawa

Wydarzenia

16 czerwca 2021 - 22 czerwca 2021

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Galerii STALOWA pt. "Połączenia".
Wystawę można oglądać w dniach 16-22.06 2021. Zamykający wystawę finisaż odbędzie się w dniu 22 czerwca 2021 w godzinach 17.00-20.00.

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Serdecznie zapraszamy na wystawę w Galerii STALOWA pt. "Połączenia" która jest jednocześnie wystawą dyplomową Klaudii Kani, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową z malarstwa realizowała pod opieką prof. Stanisława Baja, a aneks z tkaniny eksperymentalnej pod opieką dr hab. prof. ASP Barbary Łuczkowiak.
Wystawę można oglądać w dniach 16-22.06. Zamykający wystawę finisaż odbędzie się w dniu 22 czerwca w godzinach 17.00-20.00.
-----------------------------------
"Cykl prac dyplomowych zatytułowany „Połączenia" są wyrazem moich emocji w stosunku do otaczającego mnie świata. Poszukuję elementów wspólnych między człowiekiem, a naturą skupiając się również na cielesnym aspekcie. Poprzez ekspresję materii malarskiej ukazuję organiczny świat, składający się z niedosłownych form i sylwetek ludzi. W procesie twórczym obraz nieustannie się zmienia, odkrywając przede mną końcowy efekt. Moimi głównymi środkami wyrazu są: kolor, faktura oraz kontrasty barwne. W jednej z części cyklu malarskich prac, maluję obłe formy w zamkniętej kompozycji. Tworzę je w ekspresyjny i lapidarny sposób, poszukując odpowiedniego kształtu na płótnie. Ścieram już nałożoną farbę oraz nakładam kolejną, co stwarza dla mnie przestrzeń do zapisania uczuć i emocji danej chwili. Tak powstałe organiczne formy nawiązują do "ciała bolesnego" ang. pain body. Eckhart Tolle w swojej książce "Potęga teraźniejszości" opisuje je poniższymi słowami:

"Każde bolesne emocjonalne doznanie pozostawia po sobie osad cierpienia. Żyje ono w tobie jeszcze długo po fakcie, miesza się z zadawnionym bólem, który wcześniej w sobie miałeś, i wrasta w twój umysł i ciało. Zasada ta oczywiście dotyczy także wszystkiego, co wycierpiałeś w dzieciństwie z powodu nieświadomości świata, w którym zdarzyło ci się urodzić. Z nagromadzonego bólu powstaje negatywne pole energetyczne, wypełniające twoje ciało i umysł. Jeśli masz wrażenie, że jest to niewidzialny, odrębny byt, niewiele się mylisz. Z bólu emocjonalnego powstaje bowiem ciało bolesne. Ciało bolesne może, dać znać o sobie pod wpływem jakiegokolwiek bodźca, zwłaszcza gdy uruchamia on echa jakiejś dawnej bolesnej prawidłowości."

Żyjemy w antropocentryzmie, gdzie łatwo zapomnieć o zakorzenieniu w naturze. Ciało zapisuje wszystko to, czego doświadczamy w procesie dorastania. Sztuczny system stworzony przez człowieka odcina nas od wewnętrznej swobody i pierwotnej naturalności. Dzięki wejściu w bliski kontakt z samą sobą oraz zakorzenieniu się w naturze mam możliwość poczuć pełne połączenie.

W aneksie z tkaniny eksperymentalnej również zatytułowanym „Połączenia", który jest dopełnieniem mojego dyplomu malarskiego, buduję organiczne formy inspirowane ciałem ludzkim i kwiatami. „Cielesne kwiaty" utożsamiają rozkwit, piękno i związek z naturą istotny w procesie naszego życia. Formy tkanin buduję z bawełny, prześcieradeł i ubrań, które znalazłam w zakamarkach domu lub otrzymałam od znajomych. Tkaniny są dla mnie zapisaną pamiątką po kontaktach z otoczeniem, dlatego w swoich pracach wykorzystuję już używane materiały. Poprzez ponowne użycie nadaję im nowe znaczenia, tworząc z nich „drugą skórę". Mając świadomość szkodliwego wpływu na środowisko chemicznych barwników zdecydowałam się na wykorzystanie naturalnych składników i eksperymenty z kolorem przy użyciu warzyw i kurkumy. Stosując te, z początku nieoczywiste surowce, otrzymałam różne odcienie żółcieni i różu, które pojawiają się w przestrzennych tkaninach. Całość utrwalam klejem skórnym lub klejem z agaru, co jest nawiązaniem do „skóry ludzkiej"."

Klaudia Kania

-------------------------------------
Ze względu na obostrzenia finisaż odbędzie się w reżimie sanitarnym.