X PLENERIADA

X PLENERIADA

Pleneriady

04 listopada 2021 - 14 listopada 2021

Przedstawiamy laureatów PLENERIADY oraz sponsorów: Dom Development S.A., DANKA Polska Sp. z o.o., KowalikArt, Colart - Jakub Kopek.

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Kazimierskie PLENERIADY Uczelni Artystycznych

14 listopada 2021 roku zakończyła się Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jubileuszowa, X Kazimierska PLENERIADA Uczelni Artystycznych zorganizowana przez warszawską „Fundację Galerii STALOWA". Wzięli w niej udział studenci i kadra dydaktyczna z Uniwersytetu Rzeszowskiego, ASP w Krakowie i UMK w Toruniu. Przez 11 dni w Domu Pracy Twórczej KUL przy ulicy Puławskiej 94 w Kazimierzu Dolnym studenci mogli pod okiem swoich profesorów i asystentów nie tylko tworzyć obrazy, ale również zwiedzić okolicę, dobrze się poznać i wspólnie pobiesiadować. Stałym punktem programu była wieczorna część seminaryjna, podczas której kadra dydaktyczna prowadziła prezentacje i zajęcia dla wszystkich studentów i zaproszonych gości. Uczestnicy mieli okazję poznać dogłębnie twórczość kadry dydaktycznej, nawiązali wiele cennych znajomości, snują plany wspólnych przedsięwzięć artystycznych.Pomysłodawcą tego projektu artystyczno – dydaktycznego jest Krzysztof Fabijański – Prezes Zarządu „Fundacji Galerii STALOWA" i właściciel praskiej Galerii Sztuki „STALOWA".

W całej Polsce odbywają się liczne plenery malarskie. Na ogół są one przeznaczone dla artystów, którzy już ukończyli studia i uzyskali stosowny dyplom wyższej uczelni. Plenery organizowane przez uczelnie przeznaczone są dla studentów danej uczelni artystycznej. Nie ma w zasadzie miejsca, gdzie mogliby się spotkać studenci z 3 różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się, wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości. Projekt „Kazimierska PLENERIADA Uczelni Artystycznych" ma na celu właśnie integrację środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Pobyt w kultowej dla malarzy miejscowości, jaką jest Kazimierz Dolny nad Wisłą, daje młodym twórcom możliwość nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów artystycznych pod okiem „swojego" Profesora i przy pomocy „swojego" asystenta.
Krzysztof Fabijański mówi: Nazwy „PLENERIADA" użyłem w celu zaznaczenia dwoistości mojego pomysłu: studenci są na plenerze i malują obrazy, pojawia się jednak element rywalizacji pomiędzy studentami z różnych uczelni, ponieważ na koniec pleneru podczas wernisażu wyłonieni zostają laureaci „PLENERIADY".Jedno popołudnie przeznaczone było na wyjazd do Lublina. Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego zwiedziliśmy z przewodnikiem Kaplicę Trójcy Świętej, obejrzeliśmy ekspozycję grupy „Zamek" a także kolekcję malarstwa polskiego obejmującą prace artystów tworzących od XVII wieku po czasy współczesne. W trakcie spaceru po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu obejrzeliśmy wystawy w galeriach przy ul. Grodzkiej (wystawa malarstwa Artura Popka w galerii Gardzienice), w Centrum Spotkania Kultur (wystawa Edwarda Barana „W przestrzeni papieru"; plakaty „Made in jazz" Agnieszki Sobczyńskiej; „Meblościanka" Joanny Polak – film animowany i kulisy produkcji; „Klisze trzech portrecistek" – Marcin Sudziński przybliża nam lubelskie zakłady fotograficzne); oraz wystawę malarstwa Kamila Stańczaka w Pracowni Otwartej „LuCreate". Wieczór po powrocie do Kazimierza uczestnicy spędzili przy ognisku.Gościem Specjalnym był tym razem znany z tygodnika „Polityka", znakomity polski dziennikarz i publicysta, krytyk sztuki, autor książek popularyzujących sztukę - Piotr Sarzyński. Była to prezentacja zatytułowana „Fala za falą –młode malarstwo polskie" a potem opowieść o mechanizmach wchodzenia na rynek ludzi po ASP a szczególnie po malarstwie. Jak zrobić karierę? Dylematy, wyzwania, bariery.Wernisaż wystawy poplenerowej po raz pierwszy odbył się w prestiżowych pomieszczeniach ekspozycyjnych Muzeum Nadwiślańskiego przy ulicy Rynek 19 w Kazimierzu Dolnym i przyciągnął spore grono miłośników sztuki. Wśród wielu znakomitości obecni byli profesorowie ASP w Warszawie, Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, artyści związani z Kazimierzem i zarząd Tow. Przyjaciół Kazimierza Dolnego oraz Przewodniczący Rady Fundacji Galerii STALOWA. Jury złożone z uczestników PLENERIADY oraz zaproszonych gości w tajnym głosowaniu przyznało nagrody indywidualne oraz wyróżnienia, zaś suma punktów zdobytych przez studentów decydowała o kolejności miejsc w klasyfikacji uczelnianej. Pomimo, iż sam oficjalny wynik nie jest ważny, a tak naprawdę liczy się wzięcie udziału w plenerze, emocje były duże.

O zwycięstwie decydują głosy wszystkich uczestników, organizatora oraz zaproszonych do jury gości. Profesorowie, Organizator i Gość Specjalny mają do przyznania po 10 punktów, asystenci i zaproszeni goście po 6 punktów zaś każdy ze studentów po 2 punkty. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł, zaś drugie i trzecie miejsce premiowane są odpowiednio nagrodami w wysokości 500 zł i 300 zł. Uczelnia, która zdobędzie łącznie największą liczbę punktów ma prawo pierwszeństwa przyjazdu na kolejny plener i wyboru pozostałych 2 uczelni, które wezmą udział w „PLENERIADZIE".I miejsce zajęła Alicja Kalandyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego;
II miejsce zajął Michał Żądło z ASP w Krakowie,
III miejsce zajęła Jadwiga Napiórkowska z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która otrzymała także nagrodę specjalną w wysokości 500, - PLN ufundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza.

Jury przyznało też 6 wyróżnień – otrzymali je:
Jakub Skomra z Uniwersytetu Rzeszowskiego,
Lura Gutowska i Agata Pałach-Bożek z ASP w Krakowie
Michał Kawałko, Marek Cyroń i Michalina Brzozowska z UMK w Toruniu.

Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla Justyny Permus-Sałańskiej z UMK w Toruniu.

Rywalizację uczelnianą wygrali studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobywając łącznie 98 punktów, przed ASP w Krakowie, którego studenci uzyskali łącznie 64 punkty i UMK w Toruniu z 48 punktami.
PLENERIADA odbyła się dzięki znacznej pomocy finansowej ze strony głównego sponsora – warszawskiej firmy Dom Development S.A. oraz sponsora roku – firmy DANKA Polska Sp. z o.o.. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, tym bardziej, że dofinansowanie od głównego sponsora Fundacja otrzymała już kolejny rok z rzędu!!!

Uczestnicy X PLENERIADY zostali obdarowani przez naszych niezawodnych sponsorów. Burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski przekazał środki finansowe na zakup podobrazi dla studentów. Firma @KowalikArt. – Grzegorz Kowalik przekazała wszystkim uczestnikom podobrazia oraz oddzielnie podobrazia dla laureatki X PLENERIADY o wartości 700 PLN. Firma @Colart – Jakub Kopek przekazała wszystkim uczestnikom próbki farb i promarkerów „WINSOR&NEWTON", „LIQUITEX'', LEFRANC BOURGEOIS'' oraz dodatkowo komplety farb dla laureatów PLENERIADY. Sponsorem PLENERIADY jest również Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego, fundator indywidualnej nagrody specjalnej w wysokości 500 PLN i warszawska Galeria Sztuki STALOWA. Bardzo wszystkim dziękuję!!!

Serdecznie dziękuję również dyrektorowi Muzeum Nadwiślańskiego – Panu dr Piotrowi Kondraciukowi za udostępnienie głównej Sali ekspozycyjnej na wernisaż i wystawę poplenerową, która będzie dostępna do zwiedzania aż do 5 grudnia 2021 roku!!! Szczególne podziękowania należą się Pani dr Dorocie Seweryn-Puchalskiej za ogromne wsparcie i nieocenioną pomoc przy aranżacji wystawy popleneriadowej.
Pracownicy DPT KUL jak zawsze bardzo dbali o uczestników – miła obsługa, pyszne i obfite jedzenie oraz przyjazna atmosfera pozwoliły na przyjemny i bezstresowy pobyt uczestników X PLENERIADY w Kazimierzu.


Krzysztof Fabijański – Prezes Zarządu „Fundacji Galerii STALOWA"