Vistulart

Vistulart

Poza STALOWĄ

02 września 2022

ArteHotel w Zamościu zaprasza na wernisaż wystawy prac duetu artystycznego Vistulart

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Wernisaż: 2 września (piątek) 2022, godz. 18.00

ArteHotel, ul. Rynek Wielki 9, 22-400 Zamość

Wystawa prac duetu artystycznego Vistulart to pierwsza i jedyna, jak do tej pory, idywidualna wystawa string-art'u w Polsce.

Pod nazwą Vistulart kryją się Dariusz Plutecki i Dagmara Świrska, warszawski duet artystyczny. W swojej pracy twórczej para koncentruje się na mało znanej, awangardowej technice fotorealistycznego, pełnokolorowego string-art'u.

Przy pomocy autorskich metod i narzędzi, para tworzy niekonwencjonalne prace, w których obraz wyłania się z plątaniny kilku kilometrów nici. Za całe formowanie obrazu odpowiedzialna jest tylko i wyłącznie nić, w różnych rodzajach, kolorach i grubościach. Artyści pracują bez użycia jakichkolwiek technik malarskich, nic nie jest malowane pod, ani na samych niciach.

Niezwykły sposób, w jaki odbiorca postrzega obraz również wpisuje się w nowatorski charakter tej odmiany string-art'u. Paradoksalnie, z im większej odległości patrzymy na obraz, tym więcej dostrzegamy detali. Odległość sprawia, że z pozornego chaosu krzyżujących się nici wyłania się coraz wyraźniejszy kształt.

Wśród prezentowanych na wystawie prac pojawią się obrazy inspirowane malarstwem wielkich artystów, królowej art déco, Tamary Łempickiej, czy mistrza polskiego symbolizmu, Jacka Malczewskiego. Tematem większości prac jest człowiek, jednak artyści nieustannie poszukują nowych inspiracji i twórczych wyzwań, co zaowocowało zgoła odmiennymi tematycznie cyklami prac, między innymi cyklem prac poświęconym motoryzacji oraz najnowszym cyklem dedykowanym miastu Zamość.

Dariusz i Dagmara są jednymi z zaledwie kilku artystów na świecie, którzy zajmują się fotorealistycznym, pełnokolorowym string-art'em, twórczością z pogranicza nowych mediów i sztuki algorytmicznej.

Więcej >>

Jak powstają prace >>