Krzysztof Grajczak vel Grott
Krzysztof Grajczak vel Grott
W latach 1988-1993 studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie w 1993 r uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Hermana.
Poleć znajomemu

Biografia

W latach 1988-1993 studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie w 1993 r uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Hermana.
Od 1998 r należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo i rysunek. Zajmuje się również scenografią i projektowaniem strojów teatralnych.
Artysta współpracuje z uznanymi galeriami m.in. Galeria EL Elbląg, Galeria BWA Olkusz Galeria Wirydarz Lublin, Galerie ZPAP i inne.
Założyciel grupy artystycznej GROTT. Współtwórca i wieloletni juror Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dladzieci i młodzieży 7 Talent- przy VII LO w Lublinie
Uczestniczył w ponad 60-ciu wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz imprezach artystycznych w kraju: m. in- Lublin, Puławy, Warszawa, Dębica, Chorzów, Elbląg, Gdańsk, Olsztyn, Zamość, Kraków, Olkusz, Koszalin, Osieki, Kazimierz Dolny itd.
A także za granicą: Szwecja, Francja, Niemcy, Tunezja, Grecja, Czechy, Łotwa, Ukraina, Włochy, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Gruzja itd.
Obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i galeriach w kraju i za granicą.
2019-uchonorowany Medalem Prezydenta Miasta Lublin na 25 lecie pracy artystycznej
oraz Nagrodą Marszałka Województwa Lubelskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzowania kultury i sztuki.

Kilka zdań z recenzji i tekstów o mnie:

..." To kolor decyduje o klimacie i charakterze tych dzieł, które zestawione obok siebie, tworzą- może w sposób niezamierzony- swoisty fryz, bez początku i końca...."

...." Artysta w swojej sztuce podejmuje próbę redukcji pejzażu – tego zapamiętanego z dzieciństwa- żuławskiego, do uniwersalnego, uproszczonego schematu, w którym reguła podziałów płaszczyzny płótna horyzontalnymi plamami barwnymi przywołuje poszczególne plany rzeczywistego pejzażu...."

...." W malowanych dynamicznie obrazach ważną rolę odgrywają poszukiwania formy oraz szukanie zagubionego kolorytu dzieciństwa. Jednym ze stałych elementów tych pejzaży jest prostokąt, tafla szkła, okna, z odbitymi fragmentami drzew, wodnych rozlewisk......"

...." Krajobraz jaki widzimy w jego twórczości to obraz natury ludzkiej.
Obrazy Grajczaka to miłosny list do kochanki, która odeszła.
Każda kreska i plama na jego obrazach tworzy opowieść, w której dobro przeciwstawia się złu, piękno miernocie itd...."

. .."Wiem jak pracuje Krzysztof. Jego obraz powstaje i powstaje – codziennie – z dnia na dzień. Zmienia się „rozwija i zwija", odrzuca to co niepotrzebne, zmienia kolor nakładając inny, ale nie po to, aby ubogacić. Zmieniając odrzuca niepotrzebne- pozostawia ideę – syntezę krajobrazu i zaczynasz się z tym zgadzać, akceptujesz to. Wchodząc wielokrotnie, dzień po dniu do jego pracowni i patrząc na tzw. „proces twórczy" myślałam – ma rację, tamto było niepotrzebne. Dobrze, że zmienił ten kolor, że pozbył się tych elementów.
Idea zostaje, myśl zostaje. Jest czytelna i prosta. Zostaje dusza krajobrazu, nastrój, uczucie i wrażliwość...."

więcej

ARCHIWUM PRAC ARTYSTY

Chleba i soli, 2020

olej, deska
22.30 x 22.50 cm

cena: 600 zł

Zamyślenie, 2020

olej, płótno
44.50 x 44.50 cm

cena: 3 000 zł

Wolność wyboru, 2020

44.50 x 44.50 cm

cena: 3 000 zł

Czy to tylko korona? - Mimo wszystko, 2020

olej, płótno
44.50 x 44.50 cm

cena: 3 000 zł

Abstrakcja I, 2020

olej, płótno
24.50 x 30 cm

cena: 1 000 zł

Martwa natura z Jezusem, 2016

olej, deska
25.50 x 40 cm

cena: 2 000 zł