Nr 24

Stanisław Truszkowski (1951 - 2021)

Martwa natura z gruszką, 2020

olej, płótno

90 x 60 cm

cena wywoławcza:
1 800 złZmień walutę

Żył w latach 1951-2021. Nie miał wykształcenia artystycznego, ale jego brak nie przeszkadzał nieustępliwej pasji do malarstwa, której poświęcił większość swojego życia.

Język jego twórczości to przede wszystkim kolor, gra światła, poszukiwania formy i zabawa z fakturą. Próżno szukać widocznej kreski, wyrazistych kształtów czy nadgorliwego detalu. Bogata faktura obrazów ukrywa niezliczone godziny poszukiwań właściwego rezultatu. A może chodzi również o odpowiednie załamywanie się światła na grubo kładzionej farbie?

Inspirował się malarstwem kapistów, Jana Cybisa, Paula Cezanne, Paula Gauguina oraz Pablo Picassa. Jego prace często się zmieniały, pojawiały się nowe warstwy i elementy,

powstawały długo podczas wielu sesji, obrazy ewoluowały latami, morfowały.

To sztuka prywatna, dialog między artystą a materią. Wziął udział w kilku wystawach zbiorowych w Warszawie. Nie szukał jednak rozgłosu ani uznania, po prostu malował w każdej wolnej chwili.